Októbrová kampaň v médiách

Článok od renomovanej prof. MUDr. Viery Lehotskej, PhD. - Rýchle a najpresnejšie mamografické vyšetrenie

Vynikajúci článok od renomovanej prof. MUDr. Viery Lehotskej, PhD., v ktorom vysvetľuje prečo je mamografické vyšetrenie práve tou najspoľahlivejšou metódou na odhalenie nádoru prsníka. 

 V článku sa tiež dozviete o výhodách Tomosyntézy pri tomto vyšetrení a tiež ako dokážu moderné zdravotnícke pomôcky zabezpečiť pohodlnejšie vyšetrenie pre pacientky. 

Rakovina prsníka je najčastejší zhubný nádor u žien na Slovensku. O tom, aké sú šance na jej vyliečenie či aké najspoľahlivejšie metódy na zistenie nádorov v prsníku v súčasnosti existujú, sme sa opýtali prof. MUDr. Viery Lehotskej, PhD.

Zhubný nádor má vysokú šancu na vyliečenie, ak je malý a zistený včas. Aké sú možnosti prevencie rakoviny prsníka?
Karcinóm prsníka je multifaktoriálne ochorenie, čo znamená, že vzniká na základe súčasného pôsobenia viacerých faktorov, ktoré sa komplexne nedajú odstrániť. Z tohto dôvodu primárna prevencia, ktorá by mohla predísť vzniku rakoviny prsníka vo všeobecnosti, neexistuje. Existuje však veľmi účinná metóda tzv. sekundárnej prevencie, ktorá napomáha skorej diagnostike drobných, nehmatných nádorov prsníka v populácii bezpríznakových žien. Touto metódou je mamografické vyšetrenie.

Prečo je práve mamografické vyšetrenie najspoľahlivejšou metódou na odhaľovanie nádorov prsníka?
Mamografia je základnou a nenahraditeľnou metódou včasnej detekcie podozrivých zmien v prsníku na základe faktu, že jediná dokáže spoľahlivo diagnostikovať nielen prítomnosť, ale aj usporiadanie a tvar tzv. mikrokalcifikátov. Tie môžu byť prejavom zhubného nádoru už vo veľmi včasnom štádiu, t. j. v štádiu tzv. neinvazívneho karcinómu prsníka, teda takého, ktorý na rozdiel od invazívneho karcinómu ešte neprerastá bazálnu membránu vývodov a lalôčikov mliečnej žľazy a netvorí metastázy v lymfatických uzlinách či vo vzdialených orgánoch. To pre pacientku znamená dobrú prognózu, efektívnejšiu a menej zaťažujúcu liečbu so zachovaním dobrej kvality života v rovine osobnej i spoločenskej.

Aký je v súčasnosti vývoj v mamografii? Aké sú výhody vyšetrenia pomocou Tomosyntézy 3D zobrazenia?
Tomosyntéza alebo „3D“ mamografia je typ digitálnej mamografie, ktorý vytvára 2D a 3D obrazy prsníkov. Tento nástroj môže napomôcť k odhaleniu podozrivých zmien v prsníku najmä v teréne denznej mliečnej žľazy.

Tomosyntéza vytvára detailnejší obraz jednotlivých „vrstiev“ prsníka (z gréckeho slova „tomos“ = vrstva). Môže prispieť k zníženiu počtu falošne pozitívnych výsledkov v hustom prsnom tkanive, kde dochádza v prehľadnej 2D mamografii k sumácii štruktúr. Stále však prebieha výskum o tom, či je 3D mamografia efektívnejšia ako 2D mamografia, najmä ak ide o skríning rakoviny prsníka vo všeobecnosti, a to najmä z hľadiska zásad radiačnej ochrany.

Máte informácie z vývoja mamografických zariadení, ktoré môžu zlepšiť pohodlie pacienta a spríjemniť mamografické vyšetrenie?
Vývojári a výrobcovia moderných mamografických zariadení sa neustále usilujú zvýšiť komfort žien pri mamografickom vyšetrení, ktorého základom je postupné stláčanie prsníka na takú hrúbku, ktorá umožňuje detailné a kvalitné zobrazenie mliečnej žľazy. Táto tzv. kompresia sa deje motoricky a môže u niektorých žien spôsobiť pocit diskomfortu, až nepríjemnej bolestivosti. V zásade však platí, že čím lepšia kompresia, tým lepšie rozlíšenie a tým menšia dávka röntgenového žiarenia. Výrobcovia z týchto dôvodov vybavujú svoje prístroje pomôckami, ktoré sa pri požadovanej kompresii dokážu lepšie prispôsobiť prirodzenému zakrivenému tvaru prsníka a tým zabezpečiť rovnomernejšiu a menej nepríjemnú kompresiu celého prsníka.

 

Zdroj: www.info-zdravie.sk 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou GUTTA Slovakia spol. s.r.o., výhradným distribútorom mamografov od spoločnosti Hologic.

Ďalšie aktuality

Mofixx v OÚSA Mofixx sa stal súčasťou operačných sál Kliniky onkologickej chirurgie v Onkologickoum ústave sv. Alžbety čítať ďalej... HOLOGIC 3Dimensions™ v nemocnici SNINA čítať ďalej... Podporné rameno pre endoskopickú kameru Inovatívne rameno, ktoré fixuje endoskopickú kameru v požadovanej statickej polohe a uľahčuje prácu chirurga. čítať ďalej... Lokalizačné ihly a Markery Inovatívne riešenia na lokalizáciu nádorov už desaťročia prispievajú k liečbe rakoviny prsníka. čítať ďalej... GUTTA na kongresoch a konferenciách čítať ďalej... HOLOGIC Selenia® Dimensions® vo FNsP F.D.Roosevelta v BB Inovatívny mamografický systém Selenia® Dimensions® pomáha pri prevencii rakoviny prsníka už aj v BB. čítať ďalej... Spoločnosť GUTTA Slovakia oslavuje ! 25 výročie našej spolupráce čítať ďalej... HOLOGIC 3Dimensions™ v OUSA Najinovatívnejší mamografický prístroj na bratislavskom skríningovom pracovisku. čítať ďalej... Čističky vzduchu AeraMax Professional 99,99% ÚČINNOSŤ VOČI KORONAVÍRUSU čítať ďalej... Certifikát ISO 13485 Spoločnost GUTTA je držiteľom certifikátu kvality ISO 13485:2016 čítať ďalej... Politika kvality spoločnosti GUTTA Našim cieľom je neustály rozvoj a dosiahnutie najvyššej kvality čítať ďalej... Štartuje skríning rakoviny prsníka Štartuje skríning rakoviny prsníka Ženy vo veku 50 až 69 rokov dostanú od zdravotnej poisťovne pozvánku na mamografické vyšetrenie. čítať ďalej... Nové detské centrum na liečbu ochorenia kostí v Bratislave Je to prvé komplexne vybavené osteologické pracovisko pre deti využívajúce denzitometer Hologic® Horizon A. čítať ďalej...